Bevezetés



Mi az itt levő anyag célja?

Praktikus tanácsokat adni a vér- és csontvelőkenetek tanulmányozásához, segítséget adni a SOTE ÁOK III. éves hallgatóinak a kórélettan vizsgára való felkészüléshez. Sok mikroszkópos felvételt mutatunk be a tanulás megkönnyítésére.

[Tartalom]


Mi a legjobb stratégia a tanuláshoz?

Először is venni kell a fáradságot, és meg kell tanulni (ha úgy tetszik be kell magolni) a jegyzetből, innen, vagy bárhonnan a normális csontvelőben levő sejtvonalak (pl. vörösvérsejt és granulocyta vonal) érési stádiumait, ezek morfológiai leírását. Ehhez lehet képeket nézegetni, rajzolgatni, de alapjában véve szövegként kell megtanulni mint a medicina többi részét. El kell érnünk azt, hogy fel tudjuk sorolni bármely sejtsor bármely elemének jellemző morfológiai tulajdonságait, mégpedig a megfelelő szakkifejezéseket használva.

Ha a sejtek leírását már megbízhatóan tudjuk, akkor minél több kenetet vizsgáljunk meg mikroszkópban. Ez ugyan sokkal érdekesebb, de fontos megjegyezni, hogy addig nem érdemes a mikroszkópban nézelődni, amíg nem tanultuk meg a sejtsorokat, hisz nem fogjuk tudni, hogy mire érdemes figyelnünk.

Ha már a mikroszkopizálásnál tartunk, igyekezzünk belgyógyászat vagy klinikai hematológia könyvekből olvasgatni a tanult betegségek klinikumáról. Ha van egy háttér, amibe mintegy beillesztjük a kórélettanból tanultakat, akkor az sokkal könnyebben megjegyezhetővé válik, mintha csak önmagában egy "légüres térben" van.

Ez az anyag szándékaink szerint a tanulás összes, itt említett fázisában igyekszik segítséget adni.

[Tartalom]


Kell-e mikroszkópban is keneteket néznem, vagy elég ezt az anyagot megtanulni?

A valódi kenetek mikroszkóppal való vizsgálatát semmi nem pótolhatja. Egyrészt az itt bemutatott képek felbontása, kontrasztja, és színhűsége nem éri el a mikroszkóp által nyújtott képéét, másrészt az itteni izolált képek nézegetése nem lehet azonos egy kenet tüzetes, percekig tartó átvizsgálásával.

Tehát bármilyen kiváló is az itt bemutatott anyag ;-) nem pótolja, hanem kiegészíti a kórélettan gyakorlatokon tanultakat.

[Tartalom]


Dr. Tornóci László
Copyright © SOTE, Kórélettani Intézet