Neutrophil segment, stab és jugend


Neutrophil segment

A leggyakrabban előforduló fehérvérsejt a normális perifériás vérkenetben. A citoplazmatikus granulumok aprók, jellegtelen színűek, a mag 3-5 lebenyre szegmentált.
A neutrophil granulumok néha annyira aprók, hogy nem is látszanak. Színük rendszerint jellegtelen mint a homoké.
A granuláció erősebb is lehet, mint pl. ezen a képen. Ez még normális. Ha azonban a neutrophil granuláció kifejezetten durva, sötétkék-feketés színű akkor ún. toxikus granulációról beszélünk. Ez fertőzés következtében, gyulladásos reakció miatti ún. balra tolódáskor jelentkezik. Ugyanekkor gyakori a citoplazma vakuolizációja.

Neutrophil stab

Neutrophil stab normális perifériás vérkenetben
Nevét a német Stab (pálca) szóból kapta, bár az angol elnevezés band neutrophil (szalag neutrophil) sokkal jobban érzékelteti, hogy ennek a fiatal neutrophil sejtnek a magja még nem szegmentálódott, hosszú, vékony, szalagszerű. Alakja bármilyen lehet, de soha nem egyenes, ezért rossz szó rá a pálca, mégis a stab elnevezés honosodott meg Magyarországon.
Fiatal stab. (Jugend -stab átmenetnek is mondhatjuk).
Stab, melynek magja már a szegmentálódás jeleit kezdi mutatni. (stab-segment átmenetnek is mondhatjuk). A stab - segment elkülönítés kérdésében nincsen pontos egyetértés a hematológiai iskolák között. Ezért van az, hogy a különböző könyvekben talált qualitatív vérkép táblázatok a stabok számarányában erősen eltérhetnek egymástól. Mi akkor tekintünk egy sejtet segmentnek, ha legalább egy helyen a mag teljesen elvékonyodott (teljes lefűződés látható).
A stabok magja hosszúkás, keskeny. A szalagszerű mag szélessége azonban nem feltétlenül egyenletes, mint pl. ezen a képen.

Dr. Tornóci László
Copyright © SOTE, Kórélettani Intézet