A monocyta-macrophag rendszer differenciálódása

Dr. Fűrész József

A monocyta-macrophag rendszer tagjait a csontvelői precursorok, (um: monoblast, promonocyta), az érett monocyták, valamint a szöveti szabad és immobilizált macrophagok képezik.

A monoblastok a csontvelői precursorok elenyészően kis hányadát alkotják és a fénymikroszkópos kép alapján nem különíthetők el a myeloblastoktól. A monoblastokból keletkező promonocyták már fagocitózisra képes, aspecifikus észterázt, savanyú-foszfatázt és arilszulfatázt tartalmazó sejtek, amelyek fénymikroszkópos képük alapján hasonlítanak a promyelocytához, de attól a szabálytalan mag (gyakran behúzódott) és a cytoplasmában található filamentumok alapján már elkülöníthetők. Az utolsó érési osztódás után a keletkező monocyták kb. 24 órán belül elhagyják a csontvelőt, vagyis a granulocytákkal szemben a monocyták nem képeznek csontvelői tartalékot. Ezért a monocyták a csontvelői sejteknek csak 0-4%-át alkotják. Fénymikroszkópos jellemzőik alapján a sejtek jól felismerhetők (1. sz. táblázat).

A gyakran vese alakú mag jellemzője, hogy benne a maghártya mellé rendeződő chromatin aggregátumok figyelhetők meg melyeket vékony kötegek kötnek össze. A kékes-szürke cytoplasmában finom azurofil granuláció és esetenként vacuolumok láthatók. A 3H-thymidinnel jelzett monocytákkal szerzett ismereteink alapján a monocyták féleletideje a keringésben kb. 72 óra. Felnőttekben a perifériás vérben a monocyták össz-fehérvérsejtszámra vonatkoztatott relatív mennyisége 1-6 %, míg az abszolút szám 300-700 sejt/mm3. A keringésből kilépve a monocyták érése tovább folytatódik, nő a sejt mérete, a lysosomák és a mitochondriumok száma, s a monocyták átalakulnak szöveti macrophagokká, a RES (Reticulo Endothelialis Systema) elemeit alkotva. A RES helyett ma már inkább a MPS (Mononuclear Phagocyte System) kifejezést szokáshasználni. Az MPS elemei közé tartoznak a vér, a pleuralis és a peritonealis üreg monocytai, a szöveti mobilis macrophagok az un. hystiocyták, az osteoclastok, a Kupffer sejtek (máj), az alveoláris macrophagok (tüdő), a microglia sejtek (agy) illetve a bőr Langerhans sejtjei.

A szöveti macrophagok megőrzik osztódási, szaporodási képességüket, s így a szöveti macrophagok számát a beáramlott monocyták száma mellett a localis faktorok indukálta sejtosztódás is szabályozza.


Dr. Tornóci László (HTML verzió)
Copyright © SOTE, Kórélettani Intézet