4.6 Milyen backup szoftver kapható OS/2-höz?


A legtöbb DOS-os backup program mûködik OS/2 alatt. Sajnos ezek nem minden esetben képesek az összes adat elmentésére, ezért használatukat lehetôleg kerüljük. Természetesen kaphatóak OS/2-re írt backup programok is, mint például a Back Again, Sytos, vagy NovaBack. A Warp Serverrel adott backup program, a Personally Safe 'n' Sound is szinte minden igényt kielégít.

Amennyiben nincs Warp Serverünk és arra sincs pénzünk, hogy megvegyük a fenti programok valamelyikét, akkor meg lehet próbálkozni valamelyik OS/2-re írt tömörítô-programmal. Én többször használtam már az InfoZip tömörítôt, amely az EA-kat is jól menti el. Ha például a C: partíciót akarjuk a D:-re menteni, akkor a zip -rS D:\c.zip C:\* parancsot kell kiadni. A -r opció azt adja meg, hogy a zip az alkönyvtárakat is tömörítse. A -S opció a rejtett és rendszer fájlok tömörítését írja elô. Ezzel a módszerrel akár komplett OS/2-es rendszereket is backupolhatunk. Az elmentett adatok visszarakása is nagyon egyszerû, mivel a zip fájlt a C: partíció helyreállítása (formázása) után egyszerûen ki kell bontani az unzip -o D:\c.zip -d C:\ paranccsal. A -o opciót csak óvatosságból adtuk meg, hatására az unzip fölülírja a C:-n lévô, azonos nevû fájlokat. A -d után megadott elérési út szabja meg, hogy az unzip hová tömörítse ki a zipet.

Ennek a módszernek megvan az a hátránya, hogy a zip a használatban lévô fájlokat nem tudja elmenteni. A backupolás elôtt tehát nekünk kell arról gondoskodni, hogy ne legyenek ilyen fájlok az elmentendô partíción. Használatban lévô rendszereket tehát érdemes lemezrôl, vagy másik rendszerbôl bootolva backupolni. HPFS partíciók esetén arra is figyelni kell, hogy a backupoláshoz használt rendszer kódlapja megegyezzen a partícióra íráshoz használt rendszer kódlapjával. Ellenkezô esetben ugyanis a zip nem mindig tudja elérni a nevükben magas ASCII karaktereket tartalmazó könyvtárakat.

Természetesen érdemes a készített zip fájlt olyan partícióra menteni, amelyik egy másik merevlemezen található. Ha lehetôségünk van rá, akkor a zipet szalagos egységre, CD-re, ZIP-drive-ra, stb. is kimenthetjük.

Amennyiben nincs gyors processzorunk, viszont elegendô merevlemezhellyel rendelkezünk, akkor használhatjuk az operációs rendszer részét képezô BACKUP/RESTORE programokat is. Vegyük azonban figyelembe, hogy a BACKUP (a zippel ellentétben) nem menti el a rendszer és rejtett fájlokat.


A témához kapcsolódó más oldalak:


< [ OS/2 kérdések és válaszok | Keresés | Észrevételek, megjegyzések ] >
Utolsó módosítás ideje: 2000.01.08.