5.10 Ftp, telnet, gopher, HTTP és egyéb démonok


Minden TCP/IP csomagnak, így a Warp Connectnek és a Warp 4-nek is része az ftp és telnet démon. Az ftp démon (FTPD.EXE) a TCP/IP konfigurációs program (TCPCFG.EXE) oldalain keresztül konfigurálható. A beállított felhasználók adatai a TRUSERS fájlba kerülnek, amely az ETC környezeti változó által meghatározott könyvtárban található (például C:\TCPIP\ETC). Sajnos a jelszó kódolatlanul jelenik meg ebben a fájlban, ezért ez nem túl biztonságos megoldás. Abban az esetben viszont, ha egy egyszerû ftp démonra van szükségünk, ez a program tökéletesen megfelel. A TRUSER fájlt bármilyen egyszerû editorral szerkeszthetjük, így még egy telnet szekción keresztül is tudunk a beállításokon változtatni. Anonymous ftp szolgáltatást is lehet vele nyújtani. Ekkor felhasználónak anonymous-t kell megadni, s jelszóra ilyenkor természetesen nincs szükség.

Alternatív ftp démonok:

  • Penguin FTPD: kódolt jelszótárolás, UNIX stílusú kimeneti könyvtárstruktúra
  • NeoLogic FTPD: RFC 959/1123 kompatibilis
  • IPS/2: a Terje FTP démon utódja
  • WUftpd: UNIX port
  • FtpServer: ingyenes, forráskód csatolva

A TCP/IP csomag beépített telnet démon programja igen egyszerû, azonban a legtöbb embernek tökéletesen megfelel. Az egyik nagyobb hiányossága az, hogy a TCP/IP konfigurációs programban beállított jelszót a Config.Sys-ben tárolja, szintén kódolatlanul. E rossz tulajdonságát meg lehet szüntetni, ha a TNLOGIN.EXE program (régebbi TCP/IP programokban LOGIN.EXE) helyébe másoljuk a LOGINUNX.EXE programot, és a PASSWD.EXE programmal egy jelszófájlt készítünk az ETC könyvtárba. Lehetôség van több felhasználó megadására is, azonban az OS/2 egyfelhasználós filozófiájából eredôen mindegyik felhasználónak korlátlan joga lesz a gép felett. Áthidaló megoldásként lehet telnet démonként használni az OS2YOU programot is. Ennél a programnál felhasználónként lehet megadni a nem elérhetô fájlok listáját, és egyes rendszerfunkciók (például reboot) is letilthatók.

Gopher és WWW szerverek nincsenek az alap TCP/IP csomagban, azonban ezen a területen igen széles körben választhatunk shareware/freeware programokból. Gopher és HTTP démonként is használhatjuk az IBM-alkalmazott Mike Cowlishaw által írt GoServe programot. Kis erôforrásigénye miatt különösen gyengébb teljesítményû (486-os) gépeken használhatjuk sikeresen. További HTTP démonok:

Egyéb kiszolgáló programok:

A felsorolt démonokat akkor is kipróbálhatjuk, ha nincsen hálózati kapcsolatunk. Ehhez viszont elôbb be kell állítani a loop-back interfészt! Ez a következô lépésekben történhet:

1. Írjuk be a STARTUP.CMD-be az ifconfig lo 127.0.0.1 sort!

2. Írjuk be az ETC könyvtárban (\TCPIP\ETC, \MPTN\ETC) lévô HOSTS fájlba a 127.0.0.1 localhost sort!

3. Írjuk be a Config.Sys-be a SET USE_HOSTS_FIRST=1 sort!

4. Indítsuk újra a gépet. Ezentúl a localhost, vagy a 127.0.0.1-es IP szám alapján hivatkozhatunk gépünkre.

5. Teszteljük a loop-back interfészt a ping localhost paranccsal!


A témához kapcsolódó más oldalak:


< [ OS/2 kérdések és válaszok | Keresés | Észrevételek, megjegyzések ] >
Utolsó módosítás ideje: 2000.01.22