6.1 Az OS/2 nem indul el a HPFS partícióról. Mit tegyek?


Helyezzük az A: meghajtóba az installációhoz használt legelsô lemezt (Installation Diskette) és indítsuk újra a gépet. Amikor szükséges, tegyük be a második (Diskette 1) és harmadik (Diskette 2) lemezt, majd a tényleges installáció megkezdése elôtt nyomjuk meg az F3-as billentyût. Ezek után egy OS/2 parancssort kapunk. A negyedik installációs lemezen (Diskette 3), (vagy a CD-ROM-on) találjuk a CHKDSK programot, amellyel ellenôriztethetjük és megjavíthatjuk a HPFS partíciót, ha kiadjuk a CHKDSK X: /F parancsot (X az ellenôrizni kívánt partíció). Bizonyos esetekben a CHKDSK X: /F nem képes elhárítani a hibát. Ilyenkor próbálkozhatunk a CHKDSK újra futtatásával, vagy a CHKDSK X: /F:3 paranccsal, amely alaposabban ellenôrzi a fájlrendszert. Ennek megfelelôen viszont a ráfordított idô is sokkal hosszabb lesz.

FONTOS! Ha a CHKDSK-et úgy futtatjuk, hogy nem lemezrôl töltöttük be a rendszert, akkor nem lesz képes elhárítani a hibát, s bizonyos esetekben valótlan dolgokat is jelenthet!

Amennyiben a Config.Sys (vagy egyéb) fájlban végrehajtott változtatás(ok) miatt nem képes elindulni az operációs rendszer, akkor indítsuk el a második lemezen található TEDIT (text módú) szövegszerkesztôt. Ezzel ugyanis kijavíthatjuk a hibás részt.

Ha az installációs lemezek nem állnak mindig rendelkezésünkre, akkor érdemes elkészíteni az úgynevezett utility lemezeket. A Create Utility Diskettes program az OS/2 Warp System Setup gyûjtôjébôl, vagy a BOOTDISK parancs kiadásával indítható. Ez a program készít három olyan lemezt (a telepített rendszer paramétereinek megfelelôen), melyekkel OS/2 parancssorba bootolhatunk és elháríthatjuk a felmerülô problémákat. A utility lemezek többek között tartalmazzák a TEDIT, CHKDSK és FDISK programokat is.

Fixpakek telepítése után elôfordulhat, hogy nem sikerül ily módon lemezeket készíteni. Ennek az a magyarázata, hogy a fixpakekben található fájlok (például driverek) általában több helyet foglalnak el, mint elôdeik, és így már nem férnek fel a lemezekre. Ezen a problémán segít a BOOTOS2 program, amellyel már telepített OS/2 alapján szinte minden méretben készíthetünk bootolható rendszereket.

Magyar Warp esetében nem szabad átállítani az országbeállítást. Ha mégis megtesszük, akkor a rendszer valószínûleg nem fog elindulni. Ilyenkor bootoljunk a utility lemezekrôl és a Config.Sys-ben ellenôrizzük, hogy az alábbi sorok megvannak-e:

COUNTRY=036,C:\OS2\SYSTEM\COUNTRY.SYS
CODEPAGE=852,850
DEVINFO=KBD,HU,C:\OS2\KEYBOARD.DCP

Néha az is okozhatja az ilyen jellegû problémákat, hogyha megsérülnek a rendszerbeállításokat tartalmazó INI fájlok (\OS2\OS2.INI, \OS2\OS2SYS.INI). Ezt úgy ellenôrizhetjük, hogy másolatot készítünk az eredeti INI fájlokról (valamint a Config.Sys és az Autoexec.Bat fájlokról is) és visszatesszük a beépített archiválási funkcióval elmentett valamelyik korábbi állapothoz tartozó rendszerfájlokat (ALT+F1, amikor a betöltéskor a kis OS/2 felirat megjelenik a képernyô bal felsô sarkában). Ha nem kapcsoltuk volna be az archiválást, akkor új INI fájlokat készíthetünk a MAKEINI programmal. Ehhez lemezrôl töltsük be a rendszert és az OS/2 meghajtóján adjuk ki a következô parancsokat:

ATTRIB -r -h -s -a "WP ROOT. SF"
DEL "WP ROOT. SF"

CD OS2
ATTRIB -r -s -h -a OS2.INI
DEL OS2.INI
MAKEINI OS2.INI INI.RC

ATTRIB -r -s -h -a OS2SYS.INI
DEL OS2SYS.INI
MAKEINI OS2SYS.INI INISYS.RC

Mielôtt azonban ilyen drasztikus megoldáshoz folyamodnánk (ilyenkor teljesen elvesznek ugyanis a munkaasztal beállításai), érdemes megpróbálkozni a WPTools-ban lévô CheckIni, vagy UniMaint javítóprogramok valamelyikével, mivel lehet, hogy menthetô a sérült fájl. Ezekkel a segédprogramokkal karbantarthatjuk az INI fájlokat és így megelôzhetünk súlyosabb problémákat is.


A témához kapcsolódó más oldalak:


< [ OS/2 kérdések és válaszok | Keresés | Észrevételek, megjegyzések ] >
Utolsó módosítás ideje: 2000.01.09.