6.12 Ékezetes (magyar) fontok használata OS/2 alatt


Az ékezetes fontok használatára több lehetôségünk is van. A legegyszerûbb, ha a Módosító Telepítô (Selective Install) programban országként Magyarországot (Hungary) választunk. Ha már telepítve lett a rendszer más ország-információ alapján, akkor a Config.Sys COUNTRY, CODEPAGE és DEVINFO sorait a következôképpen kell átalakítani:

COUNTRY=036,E:\OS2\SYSTEM\COUNTRY.SYS
CODEPAGE=852,850
DEVINFO=KBD,HU,E:\OS2\KEYBOARD.DCP

Unicod támogatást használó programok számára a LANG környezeti változó szabja meg a használt nyelvet. Magyar nyelv esetén a helyes beállítás:

SET LANG=hu_HU

Ekkor a PM programokban, az OS/2 és DOS szekciókban tudunk magyar betûket használni. Ennek a megoldásnak azonban több hátránya is van. Mivel a magyar szabvány alapját képezô 852-es kódlap lesz aktív, az ANSI karaktereket használó text üzemmódú programok (például Norton Commander) meglehetôsen "furcsán" fognak kinézni. A 101 gombos billentyûzetet használók csak az ALT billentyû segítségével tudnak í betût írni. Ha a DEVINFO sor is szerepel a Config.Sys-ben, akkor szerencsére a KEYB parancs segítségével lehet váltani a billentyûzet-kiosztások között (például KEYB US, KEYB HU). A WIN-OS/2 alatt sajnos nem lesznek ékezetes betûk. A DESCRIBE nevû (PM) program átállítja a kódlapot 850-re, így használata nagyon kényelmetlen.

Sokkal jobb eredményt érhetünk el bizonyos segédprogramok alkalmazásával. A PM programok használatakor a legjobb megoldást a KBDHUNPM (Pál Ferenc (Frankie-féle)) program nyújtja. Bármilyen kódtábla alapján tud dolgozni, hotkey-vel lehet váltani az angol (amerikai) és magyar billentyûzet között. A DESCRIBE program is problémamentesen használható. Ajánlott a CWI típusú fontok (például CWI1) használata, mivel ekkor a képernyôn és a nyomtatásban is látható lesz az összes magyar ékezetes betû. OS/2 és DOS/Windows szekcióban (mind ablakos, mind pedig teljes képernyôs üzemmódban) a HKEYWARP programot használhatjuk. Frankie egy másik programjának, a Keyboard Redefiner (KBDREDEF) segítségével átdefiniálhatjuk a normál 101/102 gombos billentyûzetet egy szabadon választható kiosztásúvá. Ez az átdefiniált billentyûzet lesz érvényes minden szekcióban, kivéve a WIN-OS/2-t.

DOS szekcióhoz ajánlhatjuk még a MULTIKEY programot (Bata László munkája). Az összes magyar kódtáblát támogatja (CWI1, CWI2, CP852, Windows ANSI, SZKI Ventura stb.), hotkey-vel lehet váltani a kódtáblák és billentyûzet kiosztások között. Ha magyar Windows-ra telepítjük az OS/2-t akkor a WIN-OS/2 szekcióban lesznek ékezetes betûink. Ennek a megoldásnak viszont az a hátránya, hogy a Windows programok csak teljes képernyôs (full screen) üzemmódban futtathatók a magyar Windows eltérô GDI.EXE-éje miatt. Egy másik lehetôség az, ha a MULTIKEY for Windows-t telepítjük és magyar fontokat használunk. Az összes nem magyar Windows ékezetesítéséhez jól használható a WINHTTF.ZIP fontkészlet.

A Frankie-féle programok ingyenesek. A MULTIKEY kereskedelmi program. A kódtáblák közötti átváltásra használt CT nevû program nagyon sok BBS-rôl letölthetô. Érdemes még megemlíteni, hogy magyar fontokat lehet beszerezni az flora.szbk.u-szeged.hu géprôl (12MB!).

Aki nem szeret segédprogramokkal bajlódni, annak a legjobb megoldást az OS/2 Warp magyar verziója jelenti. A 852-es kódtábla alapján mûködik, magyarok az üzenetek, a help és a beépített Windows is. A vágólapon (clipboard) az 1250-es és 852-es kódtáblák alapján automatikus a konverzió.


A témához kapcsolódó más oldalak:


< [ OS/2 kérdések és válaszok | Keresés | Észrevételek, megjegyzések ] >
Utolsó módosítás ideje: 2000.01.09.