7.3 OS/2-vel kapcsolatos rövidítések, fogalmak magyarázata


APAR (Authorized Program Analysis Report): Az IBM által kiadott javításokat hívják így. Mindegyik javításhoz tartozik egy szám, például APAR 09761.

BonusPak: Az OS/2 Warp minden vásárlója ingyen hozzájut ehhez a programcsomaghoz. A BonusPak a következô alkalmazásokat tartalmazza: HyperAccess Lite, Faxworks, Person to Person, Internet Connection, Compuserve Information Manager, Video IN, IBM Works. IBM Multimedia Viewer, IBM System Information Tool.

Corrective Service Diskette(s) (CSD), vagy Service Pak: Az IBM által rendszertelen idôközönként kibocsátott programcsomag, amely javításokat tartalmaz. A rendszer szintje (CSD level) megkapható, ha kiadjuk a SYSLEVEL parancsot. A CSD-k verzió és nyelv specifikusak. Ez azt jelenti, hogy ha például magyar nyelvû Warp 4-ünk van, akkor nem használható a Warp 3-hoz kiadott angol (USA) nyelvû CSD.

DOS Protected Mode Interface (DPMI): Ez egy eljárás, amelyet bizonyos DOS programok (például Windows 3.1) használnak az 1MB-on túl lévô memória címzésére.

Extended Attribute (EA): Maximum 64Kb méretû adat, amelyet minden fájllal tárol az OS/2. Ez az adat tartalmazhat információt a fájl típusáról, ikonjáról, stb. Minden olyan adat itt kerül elraktározásra, melyet célszerûbb elkülönítve tárolni a fájltól.

File Allocation Table (FAT): A DOS, Windows, OS/2 és Linux által egyaránt támogatott, ám meglehetôsen elavult fájlrendszer. A FAT korlátozásai (például 8.3 név) és a használata során felmerült sok probléma miatt mindegyik modern operációs rendszer újabb fájlrendszer(eke)t vezetett be.

FixPak: Az IBM által kibocsátott programcsomag, amely javításokat tartalmaz. A CSD-vel ellentétben ez nem módosítja a rendszer szintjét (CSD level). A CSD-k utódjának is tekinthetô, mivel az OS/2 2.11-óta nem jelent meg CSD. A 2.10-es oldal részletesen taglalja a fixpakek telepítését.

High Performance File System (HPFS): A HPFS az OS/2 operációs rendszer egyik installálható fájlrendszere (IFS). A 4.8-as oldal a FAT és a HPFS fájlrendszerek közötti különbséget mutatja be.

Internet Access Kit (IAK): Az IAK az OS/2 Warp 3 minden példányához mellékelt ingyenes BonusPak programcsomag egyik tagja. Az IAK az egyéni felhasználóknak nyújt közvetlen Internet elérést a beépített SLIP és PPP protokollok segítségével. Az IAK a következô (mára már elavult) komponensekbôl áll: Ultimail (mail program), NewsReader/2, Gopher, Telnet, 3270 Telnet és Ftp. (Lásd még a Hogyan kapcsolódhatok az Internetre? oldalt.)

Installable File System (IFS): Az IFS mindig valamilyen drivert jelent, amelyet az OS/2 a fájlrendszer kezeléséhez használ. Ilyen driverek például a következôek: NFS200.IFS (Network File System), CDFS.IFS (CD-ROM), HPFS.IFS (High Performance File System), HPFS386.IFS (IBM Advanced LAN Server tartozéka) vagy, TVFS.IFS (Toronto Virtual File System).

Independent Software Vendor (ISV): Olyan szoftverfejlesztô cég, amelyik fejleszt egy operációs rendszer alá, viszont magát a rendszert nem birtokolja.

Journaling File System (JFS): A Warp Server for e-Business-ben bevezetett telepíthetô fájlrendszer, amely az AIX-bôl átvett naplózásos technikával oldja meg az igen nagy partíciók (max. 2Tb) gazdaságos használatát.

Logical Volume Manager (LVM): A Warp Server for e-Business-ben bevezetett alkalmazás, amely az fdisket váltotta fel. Az LVM segítségével kioszthatóak a meghajtóbetûk és egyetlen logikai egységbe szervezhetôek az egyébként fizikailag különálló partíciók.

Point-to-Point Protocol (PPP): Standard kommunikációs eljárás, melyet arra használnak, hogy hálózati (network) szolgáltatásokat (például TCP/IP) nyújtsanak modemen vagy más soros összeköttetésen keresztül. A PPP a SLIP utódjának is tekinthetô.

Presentation Manager (PM): Az OS/2 operációs rendszer alapeleme, amely mindazon szolgáltatásokért felelôs, amelyeket a grafikus alkalmazások használnak ablakok, görgetô sávok (scroll bar) vagy például dialógus ablakok megjelenítésére.

OS/2 Procedures Language/2 (REXX): A REXX az OS/2 minden példányába beépített programozási (scripting) nyelv. Igen részletes információt találhatunk az Information nevû gyûjtôben elhelyezkedô REXX Information címû "on-line" dokumentációban.

Serial Line Internet Protocol (SLIP): Standard kommunikációs eljárás, melyet arra használnak, hogy hálózati (network) szolgáltatásokat (például TCP/IP) nyújtsanak modemen vagy más soros összeköttetésen keresztül.

System Object Model (SOM): Az OS/2 Warp alapvetô tervezési eleme, mely lehetôvé teszi a futtatott programok igen szoros integrációját, ami megkönnyíti a programok közötti adatcserét, gyorsítja azok futását. A WPS az egyik legnagyobb és legbonyolultabb SOM alapú applikáció.

Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP): Olyan eljárás, amely igen széles körben használt hálózati információ továbbítására. Az Internet is a TCP/IP eljáráson alapszik.

Win-OS/2: Az OS/2 teljes verziójában (Full Pak) található Windows 3.1, amely 16 és 32 bites (1.25-ig) Windows programok OS/2 alatti futtatására használható.

Workplace Shell (WPS): Az OS/2 felhasználók által leggyakrabban használt felhasználói felület (munkaasztal), amely lehetôvé teszi az ikonokkal, gyûjtôkkel való munkát, a "drag-and-drop" és sok más egyéb grafikus funkció használatát.


A témához kapcsolódó más oldalak:


< [ OS/2 kérdések és válaszok | Keresés | Észrevételek, megjegyzések ] >
Utolsó módosítás ideje: 2000.01.06.