1.3 Milyen hasznos tulajdonságokkal rendelkezik az OS/2?


"Preemptive" multitaszkolás:
Az OS/2 képes több program párhuzamos futtatására. Egyetlen program sem képes azonban kizárólagos uralmat szerezni a processzor felett, mivel az operációs rendszer adagolja a processzor idôt. Ez egy lényeges elôny a "cooperative" multitaszkolással szemben (Windows 3.x/95/98, MacOS), ahol egy "elszállt" program blokkolhatja a többi program futását is.

Többszálú programfuttatás (Multithreading):
Megfelelôen megírt programok képesek szálak (thread) háttérben való indítására és futtatására. A szálak az eredeti programmal azonos címtérben futnak ezért mûködésük gyorsabb, mintha az elvégzendô feladatokat különálló programok végeznék. Egy jól megírt többszálú programban a sok idôt igénylô feladatokat háttérben futó szálak végzik és egy szál állandóan a felhasználó rendelkezésére áll. Így a felhasználó azt fogja érzékelni, hogy a futtatott program állandóan reagál a parancsokra, mivel lecsökken a várakozási idô.

Növelt konfigurálhatóság:
A futtatott DOS/Windows programok egymástól teljesen független beállításokkal rendelkeznek. Ha változtatni kell valamelyik paraméteren, nem kell az egész gépet újraindítani, csupán csak az aktuális DOS/Windows szekciót.

Védelmi eljárások (Crash Protection):
Az OS/2 alatt futtatott programok egymástól teljesen elszigetelve (védett módban) mûködnek. Ha az egyik program "elszáll", akkor a többi program futását ez nem befolyásolja.

Korszerû fájlrendszer:
Az évekkel ezelôtt a floppy lemezekre kifejlesztett FAT fájlrendszer napjainkra elavult, s ez különösen a nagyobb (500MB feletti) partíciók esetében jelentkezik. Az OS/2 telepítésekor a FAT mellett választhatjuk a jóval korszerûbb HPFS (High Performance File System) fájlrendszert is, amely helytakarékos, gyorsabb mint a FAT és gyakorlatilag nem fregmentálódik. A Warp Server for e-Business-ben bevezetett JFS (Journaling File System) fájlrendszer lehetôvé teszi az igen nagy partíciók és fájlok (max. 2Tb) használatát.

Integrált hálózati programok:
Az OS/2-be beépítették mindazon programokat, amelyek ahhoz kellenek, hogy szinte bármilyen hálózati környezetben mûködôképesek legyenek.

Hangvezérlés és diktálás:
A Warp 4-be beépített program (Voice Type) segítségével lehetôség van arra, hogy a számítógépet mikrofonba mondott (angol, francia, német, spanyol illetve olasz nyelvû) parancsokkal irányítsuk, illetve gépelés helyett diktálva készítsünk szövegállományokat. Ehhez egy közepes teljesítményû PC-re (Pentium 90MHz, 16MB RAM) és egy közönséges hangkártyára van szükség.

Integrált JAVA támogatás:
A Warp 4-tôl kezdôdôen található meg a beépített JAVA támogatás (1.0.2). A JAVA-motor frissítései, amelyek a leggyorsabbak a PC-s világban, ingyenesen letölthetôk az IBM WWW site-járól.


A témához kapcsolódó más oldalak:


< [ OS/2 kérdések és válaszok | Keresés | Észrevételek, megjegyzések ] >
Utolsó módosítás ideje: 1999.11.06.