1.2 Milyen OS/2 verziók léteznek?


OS/2 1.0: Ez volt a legelsô OS/2 verzió, melyet 1987-ben bocsátottak ki. Szöveg (text) alapú felhasználói felülete volt, amellyel DOS és OS/2 programokat lehetett multitaszkolni. A DOS kompatibilitás meglehetôsen alacsony szinten állt.

OS/2 1.1: Ebben a verzióban már megjelent a grafikus felhasználói felület (GUI), melyet Presentation Managernek (PM) neveznek. A Microsoft OEM verziójában a dual-boot funkció is megtalálható volt.

OS/2 1.2: A legjelentôsebb újítás a High Performance File System (HPFS) beépítése volt. Az IBM bôvített verziójában bevezette az OS/2 script nyelvét, a REXX-et.

OS/2 1.3: A legutolsó verzió, amelyik megelégedett 80286-os processzorral. Beépített Adobe Type Manager-e (ATM) volt. Ez volt egyben az utolsó közös IBM-Microsoft verzió.

OS/2 2.0: Az OS/2 család e tagjában nagyon sok újítást vezettek be. Minimum 80386SX processzort igényelt. Megjelent az objektum orientált Workplace Shell (WPS) és a több operációs rendszer indítására szolgáló Boot Manager. Tökéletesítették a DOS és Windows kompatibilitást, valamint lehetôség nyílt 32 bites programok futtatására is. Átlépték a 16MB-os fizikai RAM határt is. A sok változtatás ellenére az 1.3-as verzióra írt programok továbbra is futtathatók maradtak.

OS/2 2.1: A legfontosabb újítás a Windows 3.1 kompatibilitás és a multimédia funkciók megjelenése volt. A támogatott hardver kör jelentôsen bôvült az új eszközmeghajtók (device driverek) beépítése révén.

OS/2 2.11: Ez a 2.1-es verzió frissített kiadása. Meglévô 2.1-es verzióból 2.11-et kaphatunk egy ServicePak (06200, 06300) telepítésével.

OS/2 Warp 3.0: A Warp 3 az OS/2 család mai napig igen népszerû verziója. Lényeges újítás a gyorsindító (LaunchPad) valamint az ajándékként mellékelt BonusPak programcsomag volt. Ez utóbbi többek között tartalmazott egy Internet Access Kit (IAK) nevû programot is, mely a magán felhasználók számára kínált közvetlen Internet hozzáférést a beépített SLIP vagy PPP protokollok felhasználásával. A korábbi Warp példányokból még hiányzott a PPP, azonban ez a program ingyen letölthetô az IBM ftp site-járól. Az operációs rendszer RAM igénye is csökkent. Míg a 2.0 és 2.1 verziók telepítéséhez minimum 6MB RAM-ra volt szükség, addig a Warp 3 megelégedett 4MB-tal is. A megfelelô mûködési sebességhez azonban ajánlatos volt 8-16MB RAM használata. Az OS/2 Warp 3 installációja körülbelül 35-50MB diszkhelyet igényelt a választott konfigurációtól függôen. A multimédia funkciók installálása további 10MB-ba került. A támogatott hardver kör tovább bôvült.

A 2.1, 2.11 és 3.0-s verziókból két fajta változat lézett. Az egyik tartalmazta a beépített Windows kódot (Win-OS/2, full package, kék doboz), míg a másik (OS/2 for Windows, piros doboz) egy már a gépen elôzôleg installált Windows-t használt a Windows programok futtatására. Az IBM a mai napig díjat fizet a full pack-ben felhasznált Windows kódért a Microsoftnak, ezért a Windows nélküli változat lényegesen olcsóbb volt.

A hálózatban lévô PC-kre fejlesztették ki a Warp Connectet, amely a beépített TCP/IP 3.0, Netware stb. hálózati programjai révén szinte minden környezetben megállta a helyét.

1995. szeptemberében kiadták a Warp 3 magyar nyelvû változatát, amely az IBM magyarországi partnerének, a Telelogic cégnek a közremûködésével készült. A magyar változatból csak beépített Windows-os változat volt. 1996. tavaszán elkészült a Warp Connect fordítása is.

Az OS/2 Warp 3 család legutolsó tagja volt a Warp Server 4, amely az OS/2 Warp 3-at és az IBM Lan Szerver 5.0-át egyesítette egy rendszerben.

OS/2 Warp 4.0 (Merlin): A Warp 4 a jelenleg legutolsó kliens verzió, mely 1996. szeptember 25-én jelent meg. A Warp Connect alapjaira épült rendszer nagyon sok újítást hozott, azonban hardverigénye is jócskán megnôtt. A kód optimalizációja miatt minimum 486-os processzort igényel. A minimális RAM igény 8MB, azonban 16MB memória és 90MHz-es Pentium processzor ajánlott, fôleg azoknak, akik a beépített, hanggal való vezérlési illetve diktálási funkciót akarják használni. Ez utóbbi szolgáltatás egyelôre hat nyelven érhetô el, melyek az angol, amerikai angol, francia, német, spanyol és olasz. A telepítéshez szükséges hely is jócskán megnövekedett (100-300MB), ez azonban nagyrészt a kibôvített funkcionalitásnak (például JAVA illetve OpenDOC támogatásnak) is köszönhetô. Lényeges újítás még a Warp 3-as FixPak 17-ben bevezetett SIQ fix beépítése, valamint a Win32s támogatás 1.25-ös szintre emelése.

A Warp 4-bôl már csak Windows kóddal és hálózati programokkal felszerelt (Connect) változat kapható. A Warp 3-ból ismert BonusPak-es programok újított kiadását, a Lotus Notes programot illetve egy eszközmeghajtó és egy mintaprogram CD-t is mellékelnek a Warp 4 CD mellé.

OS/2 Warp Server for e-Business (WSeB, 4.5): A WSeB a jelenleg legutolsó kiszolgáló verzió, mely 1999. tavaszán jelent meg. A Warp 4 alapjaira épült rendszer elsôsorban vállalatok számára hasznos továbbfejlesztéseket tartalmaz. A legnagyobb újítás az FDISK-et felváltó Logical Volume Manager és az igen nagy merevlemezek használatát lehetôvé tevô, naplózásos technológiát használó JFS fájlrendszer. Az UNICODE alapokon nyugvó, több processzor támogatására is képes rendszer elválaszthatatlan része lett a JAVA támogatás is. A legtöbb hálózati komponens is frissült, a TCP/IP például 32 bites lett. Jelenleg ez az egyetlen OS/2 verzió, amely FixPak telepítése nélkül is 2000 kompatibilis.


A témához kapcsolódó más oldalak:


< [ OS/2 kérdések és válaszok | Keresés | Észrevételek, megjegyzések ] >
Utolsó módosítás ideje: 1999.11.06.