4.4 Hogyan optimalizálhatom az OS/2-t?


Tipp 1:
Ha sokat használsz Windows 3.1 programokat, akkor engedélyezd a FastLoad opciót (System Setup gyûjtô -> Win-OS/2 Setup -> FastLoad opció). Ezzel azt lehet elérni, hogy az OS/2 a bootolás során betöltse a Windows kód egy részét, így a Windows programok indítása gyorsabbá válik. Természetesen ez növelni fogja a rendszerindításhoz szükséges idôt. Amennyiben külön Windows szekcióban futtatod a Windows programokat ("preemptive" multitaszkolás), a FastLoad opció semmilyen elônyt nem nyújt, hiszen ekkor az OS/2 a Windows programoknak külön Windows-t tölt be.

Tipp 2:
A gyorsítótár (disk cache) méretét az OS/2 az installáció során beállítja. Ha viszont memóriát installálunk, vagy veszünk ki a gépbôl, akkor utánállítás szükséges. Egy bizonyos gyorsítótár méret fölött a merevlemez elérés sebességében már nincs különösebb javulás, viszont az operációs rendszer kevesebb RAM-mal kénytelen gazdálkodni. Ezért a gyorsítótár méretet arra a minimális értékre kell beállítani, ami még kielégítô sebességû merevlemez elérést tesz lehetôvé. Az OS/2 különbözô gyorsítótárat használ a FAT, HPFS és a CD-ROM fájlrendszerek eléréséhez. Ezeket a beállításokat a Config.Sys-ben találhatod meg:

FAT fájlrendszer:DISKCACHE=xxxx[,...]
HPFS fájlrendszer:IFS=[...]HPFS.IFS /CACHE:yyyy [...]
CD-ROM fájlrendszer:IFS=[...]CDFS.IFS /C:zz [...]

Aranyszabályként azt mondhatjuk, hogy a tárak együttes mérete ne haladja meg az installált RAM memória 10%-át.

Tipp 3:
Az OS/2 Warp a FAT fájlrendszer gyorsítótárát dinamikusan változtatja. Ezt jelzi a DISKCACHE= sorban az alapértelmezés szerint megadott D betû. Egyes felhasználók azt tapasztalták, hogy a rendszer teljesítménye javult, ha a D-t egy konkrét értékre cserélték ki. A legtöbb rendszer számára tökéletesen megfelel valamilyen 128 és 512KB közötti érték.

Tipp 4:
Helyezzük át a háttérmemória (swap) fájlt a legkevésbé használt merevlemez, legtöbbet használt partíciójának fôkönyvtárába. Ha lehet, a swap fájl HPFS partícióra kerüljön, mivel a HPFS gyorsabb mint a FAT és nem fregmentálódik. Mivel a swap fájl méretének növelése idôigényes folyamat, érdemes megfelelôen nagy swap fájlt elôre lefoglalni. Ezt a Config.Sys fájlban lévô SWAPPATH sorban állíthatjuk be:

SWAPPATH=C:\204820000
A swap fájl helye.Ez alá az érték alá nem csökkenhet a partíción lévô szabad hely.A swap fájl kezdômérete (~20MB)

Tipp 5:
Tüntessük el a felesleges drivereket a Config.Sys-bôl, mivel ezek memóriát foglalnak le. Tipikus eset, hogy az installáció során bekerül a BASEDEV=IBM2FLPY.ADD sor, amire csak akkor van szükség, ha PS/2 gépünk van. Ha lehet, ne használjunk többfajta fájlrendszert, mivel minden egyes fájlrendszerhez külön gyorsítótárra van szükség. Ez pedig szintén a szabad memóriát csökkenti.

Tipp 6:
Ha kevés RAM áll rendelkezésünkre (4-6MB), ne használjuk a WPS-t, ami közel 4MB memóriát igényel. Sok alternatív shell áll rendelkezésre, mint például TSHELL, MSHELL, FILEBAR, vagy akár használhatjuk a CMD.EXE-t is text üzemmódú környezetként. A használni kívánt shellt a Config.Sys SET RUNWORKPLACE=C:\OS2\PMSHELL.EXE sora állítja be. Amennyiben ragaszkodunk a WPS-hez, próbáljuk betartani a következôket: Minél kevesebb WPS objektumunk legyen, a gyûjtôknél állítsuk be a Flowed módot (Jobb egér gomb -> Settings -> "Icon View" Flowed), kapcsoljuk ki az animációt (Jobb egér gomb -> System Setup -> System Icon -> Window -> Animation Disabled), használjuk a legkisebb, számunkra még elfogadható képernyôfelbontást (VGA), olyan szín palettát állítsunk be, amelyik tiszta (solid) színekkel dolgozik, ne használjunk háttérképet, a DOS és OS/2 ablakoknak olyan méretû fontot válasszunk, amelyik a 8 többszöröse (például 16x8). FAT fájlrendszert használjunk, mivel ez sokkal kevesebb memóriát foglal le, mint a HPFS.

Tipp 7:
Ha nincs rá feltétlenül szükségünk, akkor ne installáljunk BonusPakes (vagy más) applikációkat, illetve rendszerkomponenseket. Fôleg az IBM Works és a Multimédia programok fogyasztanak sok memóriát. Ha nem használjuk az IBM Works kiterjesztett funkcióit (például drag and drop), akkor futtassuk le az IWDEREG.CMD makrót, amivel megsemmisíthetjük (és így memóriát szabadíthatunk fel) az IBM Works által létrehozott WPS osztályokat. Természetesen a programokat továbbra is használhatjuk, csak a kiterjesztett funkciókról kell lemondanunk. Ha nincs hangkártya a gépünkben, akkor a hang effektek támogatását is érdemes eltávolítani az \MMOS2\INSTALL könyvtárban található DINSTSND.CMD program futtatásával.

Tipp 8:
Sajnos nem minden program rendelkezik olyan funkcióval, mellyel a regisztrált osztályok eltávolíthatóak lennének. Az is megeshet, hogy csak egyszerûen letöröltük a telepítôprogram által létrehozott objektumokat és fájlokat. Ilyenkor viszont a regisztrált osztályok megmaradnak és feleslegesen foglalják a memóriát. Ekkor tesz nagyon jó szolgálatot a freeware DEREG program, mellyel ezek a felesleges regisztrációk eltávolíthatóak. Ezzel a programmal persze óvatosan kell bánnunk, nehogy olyan regisztrációt is eltávolítsunk, amely a rendszer mûködésének szempontjából nélkülözhetetlen.

Tipp 9:
Ha nem használjuk az IBM-es tárcsázóprogramot, akkor az AdvDialer, AdvUser, AdvAccount, AdvReg és AdvCust osztályokat nyugodtan eltávolíthatjuk. Ugyanez érvényes az UltiMail program által használt IBMUmailWPS osztályra is.

Tipp 10:
A Config.Sys optimalizálásához nagy segítséget nyújt a CFGINFO nevû freeware program, amit az ismertebb ftp site-okról tölthetünk le. Az optimalizáláson túl, igen részletes információval szolgál a Config.Sys-ben lévô sorok nagy részérôl. A programhoz tartozó adatbázist a magyar TEAM OS/2 csapat lefordította magyarra. Ha letöltöd a fordítást (CFG11HUN.ZIP) és a program OS2CFG11.DAT fájlja helyébe másolod, akkor ezentúl magyarul fogja a magyarázatokat közölni.

Tipp 11:
Sajnos a telepítô-programok nem mindig távolítják el a Config.Sys-bôl a feleslegessé vált sorokat, amikor egy programot vagy rendszerkomponenst eltávolítunk. Ezért is fontos figyelemmel kísérni, hogy az adott program telepítésekor milyen sorok kerülnek be a Config.Sys-be, s amikor a programtól késôbb megszabadulunk, akkor ellenôrizzük, hogy ezek a sorok nem maradtak-e meg. Ha igen, akkor távolítsuk el ôket, mivel felesleges memóriafogyasztást okozhatnak.

Tipp 12:
Ha csak modemen keresztül érjük el az internetet és nincs a gépünkben hálózati kártya, akkor ellenôrizzük, hogy az alábbi sorok nincsenek-e benne a Config.Sys-ben. Ha igen, akkor nyugodtan kitörölhetjük ôket.

DEVICE=C:\IBMCOM\LANMSGDD.OS2 /I:C:\IBMCOM /S
DEVICE=C:\IBMCOM\PROTMAN.OS2 /I:C:\IBMCOM  
RUN=C:\OS2\SMSTART.EXE
CALL=C:\IBMCOM\PROTOCOL\NETBIND.EXE
RUN=C:\IBMCOM\LANMSGEX.EXE
CALL=C:\OS2\CMD.EXE /Q /C C:\MPTN\BIN\MPTSTART.CMD >NUL
DEVICE=C:\IBMCOM\MACS\NULLNDIS.OS2

Tipp 13:
Csak akkor kezdjünk újabb nyomtatásba, ha a Zsilip már üres, mivel a zsilipelés viszonylag sok memóriát köt le! Ha biztosak vagyunk benne, hogy egyszerre csak egy dokumentumot akarunk kinyomtatni, akkor a Zsilipet ki is kapcsolhatjuk, amivel memóriát takaríthatunk meg. Ha viszont nem tudjuk nélkülözni a zsilipezést, akkor tegyük át a Zsilipet egy olyan partícióra, amely a leggyorsabb elérési idejû merevlemezen van. Ha van lehetôségünk a zsilipezési formátum megválasztására, akkor a standard (PM_Q_STD) formátumot használjuk, mivel a nyers (raw) formátum (PM_Q_RAW) sokkal több merevlemezhelyet igényel.

Tipp 14:
Rendezzük át a Config.Sys-ben a PATH, DPATH és LIBPATH sorokat oly módon, hogy a leggyakrabban használt könyvtárak kerüljenek elôre! A nem használt könyvtárakat távolítsuk el! Ügyeljünk viszont arra, hogy az OS/2-es rendszerkönyvtárak sorrendjét ne borítsuk fel! A . könyvtárat érdemes a PATH és LIBPATH elejére rakni, mivel ekkor a rendszer mindig az aktuális könyvtárban keresi elôször a futáshoz szükséges fájlokat.

Tipp 15:
Ha nincs szükségünk arra, hogy a DOS/Windows programok a háttérbe kerüléskor is fussanak, akkor az alkalmazások DOS beállításainál ellenôrizzük, hogy a DOS_BACKGROUND_EXECUTION OFF-on áll-e. Ne kapcsoljuk ki a háttérben való futtatást, ha a program a soros porttal, vagy a hálózat kártyával kommunikál, illetve ha Windows alkalmazásról van szó, amely DDE-t használ vagy a Munkaasztalon fut.

Tipp 16:
Ha spórolni akarunk a RAM memóriával, akkor a Windows programokat közös Win-OS/2 szekcióban futtassuk.

Tipp 17:
Kapcsoljuk ki a Windows zsilipét (spooler), mivel ekkor a Windows-ban nyomtatott anyag közvetlenül az OS/2 zsilipbe kerül! A Windows zsilip használata csak abban az esetben lehet indokolt, ha egy, a soros portra kapcsolt printert használunk. Amennyiben nem lennénk elégedettek printerünk teljesítményével, növeljük a font-gyorsítótár méretét az ATM Control Panelen.

Tipp 18:
Ha a futtatott DOS alkalmazás nem igényel XMS és/vagy EMS memóriát, akkor csökkentsük le a DOS beállításoknál található default értékeket 64KB-ra! Ha az alkalmazás 640KB-nál kevesebb alapmemóriával is megelégszik, akkor ezt az értéket (DOS_RMSIZE) is lecsökkenthetjük. Bánjunk hasonlóan takarékosan a DPMI memóriával (DPMI_MEMORY_LIMIT) is, és a DOS_HIGH valamint DOS_UMB paramétereket is csak akkor állítsuk ON-ra, ha az feltétlenül szükséges.

Tipp 19:
Ne használjunk háttérképet, mert az nagyon sok memóriát leköthet. A legtakarékosabb megoldás, ha háttérnek egy tiszta színt választunk.

Tipp 20:
Ne használjuk a rendszer hangeffektusait, mivel ez önmagában 250-300K memóriát köt le. További 40K takarítható meg, ha eltávolítjuk a hangtámogatást a DINSTSND.CMD program futtatásával. A támogatás bármikor visszatehetô az INSTSND.CMD programmal.

Tipp 21:
Csak azokat a fontokat telepítsük, amelyekre szükségünk van! Minden fontkészlet minimum 2K memóriát fogyaszt, és sok telepített font esetén lelassul azoknak a programoknak az indítása, amelyek a fontokat használják. Ha van lehetôségünk körvonalas (outlined) és bittérképes fontok között választani, akkor inkább a körvonalast használjuk, mivel az jóval hatékonyabb!

Tipp 22:
Keressük meg a Config.Sys-ben a DEVICE=X:\OS2\MDOS\VEMM.SYS sort, és toldjuk meg a 0 paraméterrel. Ez azt fogja eredményezni, hogy a DOS szekciók számára az OS/2 alapértelmezés szerint nem foglal le EMS memóriát. Ha az EMS memóriára mégis szükség lenne, akkor az adott program DOS beállításainál ezt külön kérhetjük. Hasonlóan korlátozhatjuk az XMS memória használatát a VXMS.SYS driver paramétereivel. A DEVICE=X:\OS2\MDOS\VXMS.SYS /XMMLIMIT=4096,0 /UMB sor például összesen 4MB XMS memóriát engedélyez a DOS szekciók számára. Alapértelmezés szerint a DOS szekciók nem fognak XMS memóriát kapni (ezt szabályozza a 2. paraméter), csak akkor, ha azt a program objektumánál beállítottuk.

Tipp 23:
Ha nem használjuk a párhuzamos portot, akkor csökkentsük a lefoglalt pufferek számát, mivel ezzel memóriát szabadíthatunk fel. Az LPT1, LPT2 és LPT3 portok puffereléséhez használt pufferek számát a Config.Sys PRINTMONBUFSIZE=X,Y,Z sora szabályozza.

Tipp 24:
Amennyiben egy Windows alkalmazás nem kívánja, hogy 32 bites (Enhanced) módban fusson, akkor maradjunk a 16 bites (Standard) módnál, mivel ekkor az alkalmazás gyorsabb lehet.

Tipp 25:
Ha nincs kifejezetten szükségünk arra, hogy a Windows és OS/2 programok információt tudjanak cserélni a vágólap vagy a DDE mechanizmus segitségével, akkor a Windows beállításoknál a WIN_CLIPBOARD és WIN_DDE paramétereket állítsuk OFF-ra, mivel ez csökkenti a rendszer terhelését.

Tipp 26:
Tiltsuk le a Windows szekció beállításainál az ATM fontok betöltését (WIN_ATM=OFF), amennyiben a futtatott program nem használja azokat! Ezzel jelentôs memóriát takaríthatunk meg.

Tipp 27:
A DOS programok sokkal gyorsabban futnak, ha a DOS_BREAK beállítás OFF-on áll. Hasonlóan növeli a futási sebességet a VIDEO_RETRACE_EMULATION ON értéke.

Tipp 28:
A Windows programok mûködési sebességét 8514/A adapterrel ellátott számítógépeken jelentôsen növeli a VIDEO_8514A_XA_IOTRAP OFF és a VIDEO_SWITCH_NOTIFICATION ON értékre való állítása.

Tipp 29:
Állítsuk a Config.Sys-ben található BUFFERS paramétert legalább 60-ra, ha FAT fájlrendszert használunk! Ha nincs a rendszerünkben FAT partíció, akkor viszont csökkentsük 30-ra. Ezzel memóriát spórolhatunk meg.

Tipp 30:
A Config.Sys-ben elhelyezett SET AUTOREFRESHFOLDERS=NO sorral kikapcsolhatjuk a WPS periodikus gyûjtôfrissítési opcióját. Ezzel memóriát szabadítunk fel és a processzor terhelése is csökken. Ez a beállítás fôleg kiszolgálók számára lehet elônyös.

Érdemes még elolvasni Az OS/2 Warp teljesítményének javítása címû oldalt, Tóth Ferenc fordításában, amely a Warp 3-mal foglalkozik. Warp 4 tuningolási és optimalizációs tippeket találunk az IBM-nél is.


A témához kapcsolódó más oldalak:


< [ OS/2 kérdések és válaszok | Keresés | Észrevételek, megjegyzések ] >
Utolsó módosítás ideje: 2000.01.08.