4.10 Mit tegyek, ha hibát találok? (FixPak, CSD)


Ha biztosak vagyunk benne, hogy hibát találtunk (reprodukálható a jelenség), akkor érdemes utánanézni, hogy a hiba nincs-e már dokumentálva. Az IBM rendelkezik egy erre a célra készített adatbázissal (APAR lista), amelyben lehet keresni. Az itt javasolt fixek többsége megtalálható az IBM ftp site-ján.

A fixek igen sok esetben koncentráltan, egy úgynevezett CSD (Corrective Service Diskette) vagy FixPak formájában látnak napvilágot. Az OS/2 2.1-hez például két CSD-t adtak ki. Az OS/2 2.1-hez az XR06200, az OS/2 2.1 for Windows-hoz az XR06300-as CSD-t kell letöltenünk. A legutolsó javítás OS/2 2.1/2.11-hez az XR_B109 nevet kapta, ez azonban már nyilvános ftp site-ról nem tölthetô le.

Az OS/2 2.11 óta nem jelent meg CSD, FixPak viszont annál több. A FixPakek szabadon letölthetôk például a boulder ftp site-ról. A Warp 3-hoz kiadott 17-es FixPak különleges jelentôségû volt, mivel csökkentette az OS/2 Warp "single input queue"-ja miatt jelentkezô problémák számát (SIQ Fix). Alapesetben az SIQ Fix nem aktív és Config.Sys-be helyezett SET PM_ASYNC_FOCUS_CHANGE=ON sorral kell bekapcsolni. A 24-es javítócsomag óta lehetôség van a meghajtóbetûk lefoglalására is a szintén a Config.Sys-be írt RESERVEDRIVELETTER=X sorral.

Elvileg mindegyik FixPakhez tartozik egy kiegészítô program (warpinst.exe), amelyekkel az installációs lemezeinket is felfrissíthetjük. Az installáláshoz szükségünk van még az úgynevezett "kicker" lemezekre, valamint a loaddskf.exe programra, amivel elkészíthetjük az installációs lemezeket. Nagyon fontos, hogy a FixPakek telepítéséhez a legújabb "kicker" lemezeket használjuk. Ellenkezô esetben egyes fájlokat nem lesz képes a szerviz program kicserélni, így a rendszer valószínûleg nem fog mûködni a régi és az új fájlok keverékével. Az újabb FixPakek mindig tartalmazzák az elôzôek által már tartalmazott fixeket, tehát a 10-es FixPak installálásának nem feltétele az 5-ös elôzetes telepítése. Arra is vigyázzunk, hogy csak olyan nyelvû FixPaket telepítsünk, mint amilyen nyelvû az OS/2. Ellenkezô esetben egy kevert nyelvû Warpot kapunk eredményül. Warp 3-hoz az utolsó fixpak a 40-es. Bár az IBM nem állt le teljesen a fixpakek fejlesztésével, a 40 feletti fixpakek hivatalosan már csak Warp Server 4-re telepíthetôek.

1997. február végén megjelent az elsô Warp 4-es javítócsomag is. A telepítés elôtt vissza kell térni a Warp 4.0 GA szintjére, ha korábban telepítettük valamelyik nem publikus Warp 4 FixPaket. A jelenleg legújabb Warp 4-es javítócsomag a 12-es, amely magyar Warp 4-hez is elérhetô.

Más komponensekhez is rendszeresen adnak ki javításokat. Jó példák erre a TCP/IP, MPTS, PEER, Lan Server, stb. javítások. A legfrissebb javításokról értesülhetünk, ha letöltjük a PSPROD.HTML nevû fájlt vagy ha megnézzük a IBM Personal Software Product Service Listing WWW oldalt.

Ha biztosak vagyunk abban, hogy az általunk felfedezett bug még nem ismert, akkor feltétlenül jelentsük azt az IBM-nek.

Tipp 1: Lényegesen felgyorsítható a szervizelés, ha a FixPakeket nem lemezrôl, hanem a RAM memóriában készített "virtuális lemezrôl" telepítjük. Ilyen virtuális floppy könnyedén készíthetô például a Super Virtual Disk (SVD) program segítségével. Ha megvan a virtuális floppy, akkor a LOADDSKF programmal erre készítsük el az elsô "kicker" lemezt, s futtassuk a szerviz programot innen. Mikor a program kéri a második lemezt, készítsük el a második lemezt a virtuális lemezre, és így tovább...

Tipp 2: A Dsk4PM program segítségével könnyedén elkészíthetjük a .DSK fájlokból a telepítôfájlokat.


A témához kapcsolódó más oldalak:


< [ OS/2 kérdések és válaszok | Keresés | Észrevételek, megjegyzések ] >
Utolsó módosítás ideje: 2000.01.08.