6.9 Mit tegyek, ha az operációs rendszer lefagy?


Mielôtt rebootolnánk, próbáljunk CTRL (vagy ALT) -ESC-et használni. Ne nyomjunk le más billentyûket és az egeret se mozgassuk. Várjunk legalább egy percet. Vagy a folyamatlista vagy pedig egy hiba üzenet kell, hogy megjelenjen. Ekkor lehetôségünk nyílik arra, hogy bezárjuk azt a programot, amelyik a kellemetlenséget okozza. Ha a probléma nem oldódik meg, ismételjük meg a fent leírtakat még egy párszor. A fenti jelenség sok esetben visszavezethetô arra, hogy az OS/2 Warpnak egyetlen üzenetsora (system message queue) van, melyet egy lefagyott program könnyedén eldugíthat és ezért a rendszerhez nem jutnak már el a felhasználó parancsai. Ezt a problémát célozza meg a legelôször a Warp 3-hoz kiadott 17-es FixPakben található SIQ Fix. A fix azon alapul, hogy egy állandóan futó szál figyeli az üzenetsor forgalmát és dugulás esetén felszabadítja azt. A Warp 3-as FixPakek telepítôinek az SIQ Fixet a Config.Sys-be írt SET PM_ASYNC_FOCUS_CHANGE=ON sorral kell aktivizálniuk. A SET QUEUE_SIZE_THRESHOLD=5000 környezeti változó segítségével azt is meg lehet adni, hogy mennyi idô eltelte után vegye el a rendszer a fókuszt a nem reagáló alkalmazástól. A megadott érték a másodperc tizedrészében kifejezett várakozási idôt jelenti. A javítás a Warp 4-be már integrálva van, s a System Setup -> System -> User Interface oldalon kapcsolhatjuk be (Asynchronous Focus Change jelölônégyzet).

Ha a rendszer annyira lefagy, hogy nem reagál a CTR-ESC billentyûk megnyomására, akkor megpróbálkozhatunk a CTRL-ALT-NUMLOCK kétszeri leütésével, ami a memóriatartalom lemezre való kimentését (memory dump) kezdeményezi. A kimentés megkezdése elôtt valószínûleg rebootolhatunk CTRL-ALT-DEL-lel. Ha a rendszer a CTRL-ALT-NUMLOCK kombinációra sem reagál, akkor még mindig megpróbálhatjuk a billentyûzet csatlakozójának rövid idôre történô kihúzását.

Ha a gépünkön telnet, rexec vagy rsh démon fut, akkor próbálkozhatunk a SETBOOT parancs végrehajtásával. Ha például az OS/2 a C:-re lett installálva, akkor újraindíthatjuk a rendszert a SETBOOT.EXE /IBD:C paranccsal.

Abban az esetben, ha telepítettük gépünkön a WatchCat, Process Commander vagy System Commander programokat, akkor ezeket is használhatjuk a rendetlenkedô program becsukására. Sajnos a FixPak 22 telepítése után sok felhasználó azt tapasztalta, hogy a WPS nem indul el, ha a WatchCat RUN=... kezdetû sora szerepel a Config.Sys-ben. A Warp 4 tulajdonosok a WarpCentert is használhatják ilyen feladatokra, amennyiben a Config.Sys-be beírták a SET KILLFEATUREENABLED=ON sort (lásd a trükkök oldalán). Az egyik leghatékonyabb folyamatgyilkoló program az XFree86-tal terjesztett kill-9.


NAGYON FONTOS:
A RESET VAGY AZ ÁRAMTALANÍTÓ GOMBOT CSAK AKKOR HASZNÁLJUK REBOOTOLÁSRA, HA MÁR SEMMILYEN MÁS LEHETÔSÉGÜNK NEM MARADT!


A témához kapcsolódó más oldalak:


< [ OS/2 kérdések és válaszok | Keresés | Észrevételek, megjegyzések ] >
Utolsó módosítás ideje: 1999.12.07.