5.8 XFree86 for OS/2


1. Bevezetés

Ezen az oldalon arról olvashatunk, hogy hogyan kell telepíteni és használni az XFree86 for OS/2 ingyenes programcsomagot, ha OS/2-es gépünket UNIX gépekhez kapcsolódva, X-terminálként akarjuk használni, vagy futtatni szeretnénk az OS/2-re hordozott, nagyszámú X-felületet használó unix-alkalmazás valamelyikét. Az XFree86 csomaghoz hasonló szolgáltatást kínál a TCP/IP 2.0-s csomag egyik kiegészítô komponense, a PMX, vagy a Hummingbird cég X szervere. A PMX-ben található X szerver kissé elavult már (X11R5-kompatibilis), s az IBM sajnos felhagyott fejlesztésével. Az Xfree86 (a FAQ kiadásának idôpontjában) legújabb, 3.3.6-os kiadása a jóval újabb, X11R6.3-on alapszik. Az Xfree86 OS/2-es változata a saját videóvezérlôit használja, ezért egyelôre nem támogatja a UNIX alkalmazásoknak a PM munkaasztalon történô megjelenítését. Ehelyett a UNIX alkalmazások az Xfree86 munkaasztalán futnak, amely egy teljesképernyôs OS/2 szekcióban foglal helyet. Ezen a területen az Xfree86 egyelôre elmarad a pénzért kapható X szerverek mellett, ezért azonban bôségesen kárpótol az alkalmazások nagyobb futtatási sebessége.


2. Szoftver- és hardverigény

Az Xfree86 futtatásához minimum Warp 3-ra van szükség. Fixpak 17, vagy magasabb telepítése is ajánlott. Az OS/2 2.11-et az Xfree86 újabb kiadásai már nem támogatják. A processzornak minimum 486DX33-nak kell lennie. A minimális memóriaigény (RAM) 16MB. Az élvezetes futtatáshoz azonban Pentium processzor és 32MB memória javasolt. Amennyiben X-terminálként is akarjuk használni gépünket, akkor természetesen szükség lesz hálózati kártyára és csatlakozásra is. A telepített funkcióktól függôen 20-tól 55MB-ig terjedô merevlemezhelyre van szükség HPFS partíción, vagy olyan partíción, amely OS/2 alatt támogatja a hosszú fájlnevek használatát. Mint már a bevezetôben is említettük, az Xfree86 a saját videóvezérlôjét használja, ezért elôfordulhat, hogy a videókártyánkat csak VGA-módban tudja használni az Xfree86, annak ellenére, hogy az OS/2 vezérlôjével SVGA módban is mûködik. Az Xfree86 támogatja a legtöbb videókártyát, azonban fôleg új modelleknél elôfordulhatnak problémák. Szükséges szoftverkomponens még a TCP/IP. Az Xfree86 nem kényes, megelégszik az IAK-val, FREETCP-vel, vagy a TCP/IP 2.0-val is. A Warp Connectbe és Warp 4-be integrált TCP/IP szolgáltatás több, mint elegendô.


3. Felkészülés a telepítésre

A programcsomag viszonylag nagy, a bináris komponensek tömörítve körülbelül 50MB-ot tesznek ki. A nagy méret miatt az Xfree86 különálló zip fájlokba van becsomagolva, amelyekbôl csak a számunkra szükségeseket kell letölteni. A kitömörítéshez lehetôleg az OS/2-es UNZIP programot (unz531x2.exe) használjuk. A DOS-os PKUNZIP nem jó! Bizonyos komponenseknek két fajtája van: teljes és alap. A legtöbb embernek bôségesen megfelel az alapcsomag. Aki az Xfree86 teljes funkcionalitására vágyik, annak a (természetesen jóval terjedelmesebb) teljes komponenseket kell beszerezni. A teljes komponensek esetében X-szel, alapkomponensek esetében pedig S-sel kezdôdik a fájlnév, így ez alapján könnyen megkülönböztethetjük ôket. A legújabb verziók mindig az ftp.xfree86.org ftp site-on jelennek meg elôször, így aki a legújabb változatra vágyik, az itt kezdje a letöltést.

A következô komponenseket mindenképpen be kell szereznünk: *

  • X336BASE.ZIP - Eszközmeghajtó és videótesztelô.
  • EMXRT.ZIP - EMX könyvtár (level 0.9d).
  • X336DOC.ZIP - Kézikönyv-oldalak (manual) és információs fájlok.
  • X336BIN.ZIP - X-kliens alkalmazások és megosztott könyvtárak.
  • X336FNTS.ZIP - A misc és a 75dpi-s betûkészlet.

Tipp: A BASE és EMXRT csomag letöltése után érdemes megvizsgálni, hogy az XFree86 támogatja-e a videókártyánkat. Ezt a BASE csomagban található SuperProbe programmal tehetjük meg. Ha a tesztprogram felismeri kártyánkat, akkor nyugodtan belevághatunk a többi komponens letöltésébe is.

Az alábbi komponensekbôl a grafikus kártyától függôen csak egyet kell beszereznünk: *

  • X3368514.ZIP/S3368514.ZIP - X szerver IBM 8514/A kártyákhoz
  • X336AGX.ZIP/S336AGX.ZIP - X szerver AGX kártyákhoz
  • X336I128.ZIP/S336I128.ZIP - X szerver #9 Imagination 128 kártyákhoz
  • X336MA32.ZIP/S336MA32.ZIP - X szerver ATI Mach32 kártyákhoz
  • X336MA64.ZIP/S336MA64.ZIP - X szerver ATI Mach64 kártyákhoz
  • X336MA8.ZIP/S336MA8.ZIP - X szerver ATI Mach8 kártyákhoz
  • X336MONO.ZIP/S336MONO.ZIP - Monokróm X szerver
  • X336P9K.ZIP/S336P9K.ZIP - X szerver P9000 kártyákhoz
  • X336S3.ZIP/S336S3.ZIP - X szerver S3 kártyákhoz, kivétel S3-ViRGE
  • X336S3V.ZIP/S336S3V.ZIP - X szerver S3-ViRGE kártyákhoz
  • X336SVGA.ZIP/S336SVGA.ZIP - 8 bites álszínû SVGA X szerver
  • X336VG16.ZIP/S336VG16.ZIP - 4 bites álszínû VGA/SVGA X szerver
  • X336W32.ZIP/S336W32.ZIP - X szerver ET4000W32 kártyákhoz

Opcionális komponensek: *

  • X336MAN.ZIP - Elôreformázott man oldalak az X11 felülethez és a kliensekhez.
  • X336F100.ZIP - 100dpi-s betûkészletek.
  • X336FSCL.ZIP - Speedo és Type1 betûkészletek.
  • X336FNON.ZIP - Japán, kínai és egyéb betûkészletek.
  • X336FCYR.ZIP - Cirill betûkészlet.
  • X336FSRV.ZIP - Font szerver a man oldalakkal.
  • X336PROG.ZIP - X11 fejléc állományok és segédprogramok fejlesztôknek.
  • X336PEX.ZIP - PEX fontok és könyvtárak PEX alkalmazásokhoz.
  • X336SLIB.ZIP - Statikus X11 könyvtárak speciális különálló alkalmazásokhoz, melyek nem használhatják az Xfree86 DLL-eket. Csak az X336PROG.ZIP komponenssel együtt használható.

* A fájlnevek az Xfree86 verziószámának megfelelôen folyamatosan változnak!


4. A videókártya ellenôrzése

A továbbiakban feltételezzük, hogy az Xfree86-ot az Y: meghajtóra akarjuk telepíteni. Váltsunk az Y: drive fôkönyvtárába és bontsuk ki a BASE összetevôt!

[C:\] Y:
[Y:\] cd \
[Y:\] unzip \a_megfelelô_elérési_út\X336BASE.ZIP

Adjuk a Config.Sys-hez a DEVICE=Y:\XFree86\lib\xf86sup.sys sort. Egyúttal a szükséges környezeti változókat is beírhatjuk a Config.Sys-be, mivel így egy újraindítás megspórolható!

Indítsuk újra a gépet!

Egy teljes képernyôs OS/2 szekcióban adjuk ki az Y:\XFree86\bin\SuperProbe parancsot. A program kiírja, hogy milyen videókártyát detektált a gépben. Írjuk fel az adatokat, vagy irányítsuk a kimenetet fájlba: Y:\XFree86\bin\SuperProbe > filename. Elôfordulhat, hogy a tesztprogram nem mûködik, vagy a kártyát rosszul ismeri fel. Ha a README fájlban sem találunk megoldást a problémára, akkor nincs értelme a telepítést tovább folytatni.


5. További komponensek telepítése

Az XFree86 egy fix könyvtárszerkezetet feltételez, ezért fontos, hogy a további komponenseket is a fôkönyvtárban bontsuk ki. Ha nem UNZIP-et használunk a kibontáshoz, akkor ne felejtkezzünk el a könyvtárkészítési opció megadásáról.

[C:\] Y:
[Y:\] cd \
[Y:\] unzip \a_megfelelô_elérési_út\X336BIN.ZIP
[Y:\] unzip \a_megfelelô_elérési_út\X336SVGA.ZIP
[Y:\] ...

Elôfordulhat, hogy a kitömörítés közben már jelen vannak a merevlemezen egyes fájlok. Ezzel nem kell foglalkozni, hagyjuk, hogy az UNZIP fölülírja ôket. A komponenseket elvileg bármilyen sorrendben kibonthatjuk.


6. A Config.Sys módosítása

Az Xfree86 mûködéséhez szükség van néhány környezeti változóra. Ezeket kézzel kell a Config.Sys-be beírnunk.

Környezeti változó példaértékkel:Jelentés:
SET TERM=ansiBeállítja a kedvenc termináltípusunkat.
SET TERMCAP=x:/emx/etc/termcap.x11Beállítja a termcap fájl helyét. Az Xfree86 tartalmaz egy termcap fájlt (\XFree86\lib\X11\etc\termcap.x11), amelyet használhatunk. Vigyázzunk arra, hogy az elérési út megadásakor / jeleket használjunk!
SET ETC=c:\tcpip\etcAz ETC könyvtár helye. Ha a TCP/IP telepítve van, akkor ez a változó már jelen van a Config.Sys-ben.
SET TMP=c:\tcpip\tmpAz ideiglenes könyvtár helye. Gyakran ez is jelen van már a Config.Sys-ben.
SET HOSTNAME=myhostGépünk internetes neve. A TCP/IP telepítô-programja ezt is be szokta állítani. Ha az IAK-t használjuk, akkor érdemes a loopback interfészhez tartozó HOSTNAME=localhost beállítást használni.
SET USER=pistaA felhasználó neve. Jelenleg még csak néhány alkalmazás miatt van rá szükség.
SET LOGNAME=pistaA bejelentkezési név. Jelenleg még csak néhány alkalmazás miatt van rá szükség.
SET HOME=y:\user\pistaA felhasználó home könyvtára. Az OS/2-re hordozott X-alkalmazások használni fogják ezt a könyvtárat.
SET X11ROOT=y:Ez egy nagyon FONTOS beállítás! Ez az a hely, amely után az \XFree86-ot írva kapjuk meg az XFree86 rendszer könyvtárát. Itt pl: Y:\XFree86 lenne a végeredmény. Ha esetleg nem a fôkönyvtárba installáltad, akkor a meghajtó nem elég, hanem az a könyvtár is kell, ahonnan az XFree86 kezdôdik. Példa máshova installálásra: K:\OS2\X11\XFree86... esetében SET X11ROOT=K:/OS2/X11-et kell megadni. Ez utóbbi azonban nem ajánlott (egyes alkalmazások esetleg nem fognak mûködni), a legjobb, ha az XFree86 könyvtár a fôkönyvtárba kerül.
SET DISPLAY=myhost:0.0Itt állítjuk be, hogy az alapértelmezés szerint mely gépen legyenek megjelenítve a kliensek. Általában ugyanaz az értéke, mint a HOSTNAME változónak, csak még a :0.0-t kell utána tenni.
SET XSERVER=y:/xfree86/bin/xf86_mach64.exeAz X szerver program, teljes elérési úttal.
PATH ... y:\xfree86\bin;Adjuk hozzá a PATH (elérési út) végéhez az Xfree86 BIN könyvtárát.
LIBPATH ... y:\xfree86\lib;Adjuk hozzá a LIBPATH (DLL elérési út) végéhez az Xfree86 LIB könyvtárát.

Írjuk a lemezre a Config.Sys-t és indítsuk újra gépünket. Ha helyesen írtuk be a környezeti változókat, akkor az Xfree86-hoz mellékelt checkinstall.cmd program nem fog hibát jelezni futtatáskor. Az X szerver is végez ellenôrzést, és addig nem fog elindulni, amíg a környezeti változók nincsenek helyesen beállítva.

Amennyiben az IAK-t használjuk és az Xfree86-tal nem csak a modemes kapcsolat ideje alatt szeretnénk dolgozni, akkor konfigurálni kell a loopback interfészt. Hozzuk létre a \tcpip\etc\hosts fájlt és írjuk bele a 127.0.0.1 localhost sort! A \tcpip\bin\tcpstart.cmd fájlba írjuk bele az ifconfig lo 127.0.0.1 up sort és töröljük ki a REM-et az inetd sora elôl. A Config.Sys-be írjuk be a HOSTNAME változót a localhost értékkel és adjuk meg a SET USE_HOSTS_FIRST=1 sort is. Ha minden rendben van, akkor egy újraindítás után a ping localhost parancs hibajelzés nélkül fog futni.


7. Az X szerver konfigurálása

Indítsuk el az Xf86config programot az xf86config parancs begépelésével és válaszoljuk meg a kérdéseket a SuperProbe program által detektált paraméterek alapján. Ha sikeresen vesszük az akadályokat, az Y:\XFree86\lib\X11\ könyvtárban létrejön egy XConfig fájl, amely a beállításokat tartalmazza. Tapasztalt felhasználók kézzel is szerkeszthetik az XConfig fájlt, ez azonban kezdôknek nem ajánlott. Sok esetben a Linux gépeken található XF86Config fájl is használható, amennyiben az Xfree86 verziója megegyezik.


8. Az X szerver indítása

Minimum 16MB memória szükséges, hogy a WPS-t, az Xfree86-ot és a hálózati programokat egyszerre tudjuk futtatni. Az X szerver elvileg már 8MB-tal is elindul, ekkor azonban a teljesítmény nagyon gyenge lesz. A szerver legegyszerûbben az startx paranccsal indítható el. A megállítás a konzolablakban kiadott exit paranccsal történhet. Az X szerver tulajdonságai beállíthatók a HOME könyvtárba elhelyezett .xinitrc, .xserverrc és .twmrc fájlokban. További információ az xinit és startx parancsok man oldalain található. Alapértelmezés szerint az Y:/XFree86/lib/X11/xinit/xinitrc.cmd fájlban beállított twm ablakkezelô indul el. Az OS/2-re hordozott UNIX alkalmazások oldaláról viszont sokkal jobb ablakkezelôket tölthetünk le.


Xfree86 - gyakran ismételt kérdések

A korábban jól mûködô Xfree86 egyik napról a másikra nem indul el. Miért?
Minden 3.1.x és olyan verzió, amelynek betû szerepel a nevében, bétaverzió és ezért csak korlátozott ideig mûködik. Be kell szerezned egy nem béta verziót (például 3.3.6).

Mire jó az XF86SUP.SYS driver?
Olyan alapszolgáltatásokat nyújt, amelyek szükségesek az Xfree86 számára, viszont az OS/2 nem tartalmazza ôket. További információ: http://set.gmd.de/~veit/os2/xf86sup.html.

Az XF86SUP.SYS driver nem töltôdik be. Mit tegyek?
Amennyiben az elérési útvonal helyesen van megadva, akkor valószínûleg benne van a Config.Sys-ben a driver korábbi verziója, melynek FASTIO.SYS a neve. Távolítsd el!

Arra panaszkodik az Xfree86, hogy régi az EMX.DLL, pedig telepítettem az EMXRT.ZIP-et.
Valószínûleg több EMX.DLL is van a gépeden telepítve és a régebbi DLL alkönyvtára van elôrébb a keresési útvonalban. Keresd meg és töröld le a régi EMX.DLL-t, vagy tedd elôre a Config.Sys LIBPATH sorában az új EMX.DLL könyvtárát.

Az Xf86Config azt üzeni, hogy grep failed. Mi ez?
Telepítsd a GREP segédprogramot gépeden!

Hová lett a csomagból az XDM?
Még nincs kész a port.

Hogyan kapcsolódhatok egy XDMCP hosthoz?
Használd az X szerver indításakor a -query xdmcphostname paramétert!

Azt hiszem, hogy hibát találtam. Hogyan gyôzôdhetek meg róla?
Kérdezd meg az Xfree86 levelezési listán: majordomo@set.gmd.de.

Hibát találtam. Hogyan jelenthetem?
Elôször is ellenôrizd az ismert hibák listájában, hogy a hibát nem jelentették-e már. Ha valóban új hibáról van szó, akkor jelezd a Holger.Veit@gmd.de címen.


A témához kapcsolódó más oldalak:


< [ OS/2 kérdések és válaszok | Keresés | Észrevételek, megjegyzések ] >
Utolsó módosítás ideje: 2000.01.22.