5.5 TCP/IP for OS/2


1. TCP/IP 1.x
OS/2-re már nagyon régóta van TCP/IP támogatás, amely a TCP/IP 1.x sorozattal kezdôdött. Körülbelül az OS/2 Warp 3 elsô kiadásával egy idôben tértek át a 2.x sorozatra. Ezekre a verziókra még az volt jellemzô, hogy különálló komponensekbôl álltak, amelyeket külön-külön is meg lehetett venni.

2. TCP/IP 2.x
A Warp 3-ban jelent meg a Bonus Pakbe rejtett IAK (Internet Access Kit) programcsaláddal az elsô beépített TCP/IP támogatás. Annyi szépséghibája volt csak a dolognak, hogy az IAK csak a modemes kapcsolatot támogatta. Mivel azonban a Warp 3-at elsôsorban az otthoni felhasználóknak szánták, ez a korlátozás a legtöbb felhasználó számára nem jelentett semmilyen problémát. Ennek ellenére megjelent az interneten a FREETCP csomag, amely segítségével az IAK-t alkalmassá lehetett tenni hálózati kártyák támogatására is. A FREETCP-hez magyar nyelvû használati utasítás is készült. A verziószám tekintetében az IAK a TCP/IP 2.x szintjén áll. Ez sajnos azt jelenti, hogy nem tekinthetô 2000 kompatibilisnek, s az IBM nem is készített hozzá javítócsomagot.

3. TCP/IP 3.x
A Warp Connectben jelent meg elôször teljesen integrált TCP/IP támogatás. A TCP/IP 3.0-a támogatta a hálózat kártyás és modemes kapcsolatot. Sok probléma forrása volt, hogy a Warp Connecthez mellékelt BonusPakben még benne maradt az IAK is, amelynek telepítése tönkretette a TCP/IP támogatást. A Connect után kiadott Warp Server 4-be már a továbbfejlesztett, 3.1-es változat került. A TCP/IP 3.x nem 2000 kompatibilis, ám a megfelelô fixpak telepítésével azzá tehetô.

4. TCP/IP 4.0x
A Warp 4-gyel az IBM tovább folytatta a Connecttel megkezdett irányvonalat, mivel ismét a dobozba csomagolta a teljes TCP/IP 4.0 támogatást. A 3.x-hez hasonlóan ez a verzió is csak fixpak telepítése után lesz 2000-álló. A 3-as és 4-es kiadásokban mindazon komponensek (például DDNS-, DHCP-támogatás) megtalálhatóak amelyek a modern TCP/IP támogatást jellemzik. Ugyanakkor kimaradt néhány olyan összetevô, amely például a TCP/IP 2.0 része volt. Példaként az NFS-t (Network File System) és a PMX-et (X Window System Kit) lehet említeni. A kimaradt komponensek szerencsére utólag telepíthetôk a TCP/IP újabb verzióira is. Az NFS kliens és szerver program lehetôvé teszi a diszkek hálózaton keresztül történô megosztását. Elsôsorban UNIX rendszerek használják. A PMX szintén UNIX gépek közelében hasznos, mivel telepítése után lehetséges lesz a grafikus UNIX alkalmazások használata OS/2 alatt. A PMX X11R5 kompatibilis, ami ma már sajnos elavultnak számít.

5. TCP/IP 4.1/4.2
Akár TCP/IP 5.0-nak is nevezhette volna az IBM a Software Choice keretében külön árult TCP/IP 4.1-et, mivel az az elôzô verziókkal ellentétben már teljesen 32 bites alapokra épül. A BSD UNIX kompatibilis verzió jobb teljesítményre képes, mint a 16 bites változatok, ugyanakkor a jobb kompatibilitás miatt érzékenyebb a támadásokra is. Az új programokra jellemzô instabilitás miatt sokan megmaradtak a 4.0 mellett. Az interneten itt-ott megtalálható a csomag bétaverziója is. Jóval stabilabb volt a Warp Server for e-Business-be integrált 4.2-es változat, amely külön nem is vehetô meg. A 32 bites verziók fixpak telepítése nélkül is 2000 kompatibilisek.


A témához kapcsolódó más oldalak:


< [ OS/2 kérdések és válaszok | Keresés | Észrevételek, megjegyzések ] >
Utolsó módosítás ideje: 2000.01.22.